Stryków, Spotkajmy się w Strykowie

E-Urząd

Wyszukiwarka

Nawigacja

Menu > Newsy > 2012 > I kw >

Treść strony

Kolej Dużych Prędkości w Gminie Stryków

Pomimo zapowiedzi Ministra infrastruktury Sławomira Nowaka, że budowa kolei dużych prędkości została odsunięta w czasie, konsorcjum pracujące nad studium wykonalności  przedstawiło zarządowi PKP PLK trzy warianty trasy. Zarząd zdecydował, że zarekomenduje międzyresortowemu zespołowi wariant pierwszy: trasa na odcinku Warszawa – Łódź ma się rozpocząć w okolicach stacji Warszawa Zachodnia, przejść przez tereny kolejowe, dalej wykopem o długości ok. 6,5 km w kierunku drogi S8, w stronę Ożarowa Mazowieckiego. Następnie oddali się od autostrady A2 i przebiegnie na północ od Skierniewic. W okolicach Strykowa linia skręci na południowy zachód i skieruje się w stronę Łodzi. Na wysokości stacji Łódź Widzew wjedzie do tunelu prowadzącego do podziemnej stacji Łódź .

Na terenie gminy Stryków są  dwa warianty przebiegu (mapy w załączniku poniżej tekstu). Zaznaczyć należy, że już wcześniej był określony projektowany przebieg takiej linii kolejowej , który znalazł odzwierciedlenie w planie zagospodarowania Gminy Stryków  a który obecnie jest już nieaktualny. Proponowana trasa dużych prędkości zlokalizowana została w południowo-wschodniej części naszej gminy i przebiega od autostrady A 1 północ –południe przecinając grunty rolne oraz tereny o zwartej zabudowie we wsiach Anielin i Niesułków Kolonia. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Gminy Stryków przewiduje  dalsze zurbanizowanie i rozwój zabudowy w tych miejscowościach oraz obejmuje na skraju Gminy tereny zabudowy jednorodzinnej rezydencjonalnej wraz z zabudowa siedliskową. Już budowa dwóch autostrad wraz ze skrzyżowaniem podzieliła funkcjonalnie obszar Gminy Stryków na cztery części utrudniając w ten sposób połączenia komunikacyjne między poszczególnymi miejscowościami oraz w znacznym stopniu pogorszyła warunki zamieszkania ludności. Proponowana lokalizacja w postaci przebiegu trasy Kolei Dużych Prędkości na terenie wsi Anielin i Niesułków Kolonia jeszcze bardziej pogłębi złe warunki bytowania, skomunikowania jak również możliwości obsługi gospodarstw rolnych mieszkańców tych miejscowości.

Pan Andrzej Jankowski Burmistrz Miasta – Gminy Stryków  proponowany wariant przebiegu trasy Kolei Dużych Prędkości przez Gminę Stryków uważa za wysoce niekorzystny dla rozwoju wsi i  mieszkańców tamtego rejonu gminy, dlatego też  prowadzone są konsultacje z Dyrekcją Kolei Dużych Prędkości w celu wypracowania najkorzystniejszego wariantu przebiegu trasy.
 

  • autor: Wojciech Tomczak, data: 2012.03.12

wstecz

Baza firm

Baza firm

Newsletter

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Reklama

  • Informacja o śmieciach
  • Karta dużej rodziny
  • Mapa Gminy 2
  • Adopcja zwierząt
  • Gazyfikacja gminy
  • PUP
  • 1% podatku
  • Karta Seniora

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Strykowie
ul. Kościuszki 27
95-010 Stryków
Tel. +48 (42) 719 80 02
Fax. +48 (42) 719 81 93
mail: strykow@strykow.pl

Godziny pracy

pn-pt: 08:00 - 16:00
Godziny pracy kasy Urzędu
pn-pt: 08:00 - 15:00

Licznik odwiedzin

Gratulacje, jesteś
2638140 osobą
na naszej stronie